„Csak olyasmit olvasok szívesen, amit nem értek. S mivel nem értem, számtalan értelmezést el tudok képzelni.” (Salvador Dalí)
A 2020/2021-es tanévre tervbe vett írások (a leírások a moly.hu oldalról vannak):
Inoue Yasushi: Utazás a Fudaraku-paradicsomba (október)
Kiszáradt, fehér folyómeder. A sivár magányosság jelképe. Inoue Jaszusi elbeszélései közös problémája: az emberi magány. Miszugi Dzsószuke, Miike Suntaró és Konkóbó szent atya életük válságos pillanatában mind magukra maradnak, s szembe kell nézniük a múlttal.
Nagai Kafū: Szumida
Az eltűnő, régi Edó fényei. A Szumida folyón úsznak a régi dereglyék, a házakból még szól esténként a samiszen hangja, vándormuzsikusok is járnak az utcákon, hagyományos hajviseletű gésák sürögnek a teaházakban, s a kabuki színházban a nézők lelkes kiáltozása kíséri a játékot.
Natsume Sōseki: A kölyök
A modern japán irodalom nagy klasszikusának a legismertebb, a világ szinte minden nyelvére lefordított alkotása. Hőse egy fiatalember, aki nem találja a helyét a világban, mert őszinte, tisztalelkű és becsületes.
Mishima Yukio: Az aranytemplom
A kiotói Aranytemplom 1950-ben porig égett, akárcsak Artemisz temploma Ephezoszban – a hagyomány szerint – Nagy Sándor születésének éjszakáján. Ephezoszi Hérosztratosz azt vallotta a kínvallatáskor, hogy nevét akarta híressé tenni a tett által, és hiába volt az ítélet, hogy többé senki sem modja ki, neve mégis fönnmaradt. Olyannyira keleti szellemű e történet, hogy akár Hérosztratosz reinkarnációjának is tarthatjuk a zenpapnövendéket, a Szarvaskert kolostoránnak lakóját, aki a háború után öt esztendővel Kiotó szépséges templomát gyújtotta fel.
Ibuse Masuji: A fekete eső
Az a zápor, amely a fekete felhőből hullt, és amely ugyanúgy sugárfertőzést okozott, mint maga az atombomba, mint a bomba által elpusztított város romjai, mint a bomba által megnyomorított sebesültek tízezrei, a túlélők, akik csak haladékot kaptak a haláltól, és ezt a haladékot iszonyatos ellenértékkel fizették meg.
Murakami Haruki: Birkakergető nagy kaland (április)
A fiatal reklámszövegíró unalmas élete hirtelen megváltozik, amikor az eltűnt barátjától kapott képeslap révén belekeveredik egy mutáns birka utáni abszurd hajszába. Japán eldugott hegyvidékén aztán találkozik a mitikus állattal és önmaga démonaival is.
Az alkalmak vagy személyesen vagy online (Teams) lesznek megtartva, előre egyeztetett időpontokban! Jelentkezni emailben (kiss.monika@btk.elte.hu) lehet, "Japán könyvklub" jeligével!
K. M.